Best Australian Animation: Doodles
Best International Animation: Deluxe Motion
Best Australian Comedy: Goober
Best International Comedy: Orazio’s Clan – web series
Best Australian Drama: High Life
Best International Drama: Exode
Best Australian Non-Fiction: No Strings Attached
Best International Non-Fiction: Waynak: Where Are You?
Best Cinematography: RAPT – Russell Gleeson
Best Directing: High Life – Luke Eve
Best Editing: Like You – Robert Woods
Best Lead Actor or Ensemble: Jezabel – Hélène Kuhn
Best Score: Exode – Le Matos
Best Screenplay: BRUCE THE SERIES – Warwick Holt & Mat Blackwell
Best Sound Design: Supa Supa – Romain Darracq & Nicolas Decazenove
Best Supporting Actor: High Life – Benson Jack Anthony
Best Visual/Special Effects: Exode – Jesse Malcolm Sweet Jeremy Der Charles Dubé Cédric Fichter
Grand Jury Award: Amy Street
Outstanding Diversity: Starting From Now
Spotlight: Method
Student Award: Two Weeks
Crowd Favourite: Fightin’ ISIS
People’s Choice: Krudo
Pitch iView: Waiting – Tim Potter

Goober (AUS)

BRUCE THE SERIES (AUS)

Jezabel (FRA/BEL)

Jezabel (FRA/BEL)

No Strings Attached (AUS)

Amy Street (NZL)

Method

Exode (CAN)

Krudo (CHL)

Starting From Now Season 5 (AUS)

RAPT (IRL)

Like You (AUS)

Two Weeks (AUS)

High Life (AUS)

Deluxe Motion (CAN)

Fightin’ ISIS (AUS)

Doodles (AUS)

Waynak: Where Are You? (FRA)

Supa Supa (FRA)

Orazio’s Clan (CHE)

MWF 2016 Award Winners

Best International Comedy: Der Lack ist ab (The Glory is gone)
Best Australian Comedy: The Katering Show Season 2
Best International Drama: OSMOSIS – The Series
Best Australian Drama: Greenfield
Best International Non-Fiction: Listen Up: Making It at Berklee College of Music
Best Australian Non-Fiction: Everything Is Connected
Best International Animation: Shorts about Giants
Best Australian Animation: The Shapes
Best Cinematography: Arthur
Best Director: The Justice Lease, Season 2: Dorm of Justice
Best Editing: The Graceland Happiness Project
Best Leading Actor or Ensemble: Aunty Donna: 1999
Best Score: Arthur
Best Screenplay: OSMOSIS – The Series
Best Sound Design: The Wizards of Aus
Best Supporting Actor or Ensemble: The Wizards of Aus
Best Visual/Special Effects: The Wizards of Aus
Grand Jury Award: Ren: The Girl With the Mark
Outstanding Diversity: Her Story
People’s Choice: MUTE
Crowd Favourite: The Justice Lease, Season 2: Dorm of Justice
Best of Spotlight: Movement
Pitch Perfect: Viking Mama

The Graceland Happiness Project (AUS)

Non-Fiction

Listen Up: Making it at Berklee College of Music (USA)

Non-Fiction

Everything is Connected (AUS)

Non-Fiction

Ren: The Girl with the Mark (UK)

Drama

Osmosis (FRA)

Drama

Mute Webseries (BRA)

Drama

Her Story (USA)

Drama

Greenfield (AUS)

Drama

Arthur (CH)

Drama

The Wizards of Aus (AUS)

Comedy

The Katering Show – Season 2 (AUS)

Comedy

The Justice Lease: Dorm of Justice – Season 2 (AUS)

Comedy

Der Lack ist ab (The Glory is gone) (GER)

Comedy

Aunty Donna: 1999 (AUS)

Comedy

The Shapes (AUS)

Animation

Shorts About Giants (ARG)

Animation

MWF 2015 Award Winners

Best Screenwriting: Anna Kerrigan, The Impossibilities (USA)
Best Editing: Mike Nayna, Dayne’s World (Aus)
Best Cinematography: Arnaud Dumas, The Banks (Canada)
Best Actor/Ensemble: Veronica Milsom & Steen Raskopoulos, The Record (Aus)
Best Director: Hervé Baillargeon, Michaëlle en sacrament (Canada)
People’s Choice Award: LOST in LA (Aus)
Outstanding Diversity Award: Gettin’ DOWN (USA)
Best Non-fiction: Stories of Youth (Norway)
Best Drama: Michaëlle en sacrament (Canada)
Best Sci Fi: Elba – Napoleon’s Legacy (Italy)
Best Suspense: Judas Goat (UK)
Best Comedy: The Katering Show (Aus)
Best Animation: BIGSHOT (France)
Innovation Award: Airlock (Aus)
iView Award: Dayne’s World (Aus)
Grand Jury Award: Feminin / Feminin (Canada)

The Record (AUS)

Best Actor/Ensemble

The Katering Show (AUS)

Best Comedy

The Impossibilities (USA)

Best Screenwriting

The Banks (CAN)

Best Cinematography

Stories of Youth – a portrait of a generation (NOR)

Best Non-fiction

Michaëlle en Sacrament (CAN)

Best Director, Best Drama

Lost in LA (AUS/USA)

People’s Choice Award

Judas Goat (UK)

Best Suspense/Thriller

Gettin’ Down (USA)

Outstanding Diversity Award

Féminin/Féminin (CAN)

Grand Jury Award

Elba – Napoleon’s Legacy (ITA)

Best Sci-Fi/Fantasy

Dayne’s World (AUS)

Best Editing, iView Award

BIGSHOT (FRA)

Best Animation

Airlock (AUS)

Innovation Award

MWF 2014 Award Winners

Best Screenwriting: Kate McLennan and Kate McCartney (Bleak, AUS)
Best Editing: Cam Elkins (Stories of Bike, AUS)
Best Cinematography: Cedric Martinez (Project-M, CAN)
Best Actor/Ensemble: Kate McLennan (Bleak, AUS)
Best Director: Shaun Wilson (Noirhouse, AUS)
People’s Choice Award: Shadow Bound, USA (created by Nathan Shelton)
Outstanding Diversity Award: Often Awesome the series, USA (Created by Andy Coon)
Best Non-fiction: Stories of Bike, AUS (created by Cam Elkins)
Best Drama: LIBRES, SPA (created by Alex Rodrigo)
Best Sci Fi: Polaris, CAN (created by Emma Peterson)
Best Suspense/Thriller: Manigances, CAN (created by  Ghislain O’Prêtre, Isabel Dréan and Simon Côté)
Best Comedy: Low Life, AUS (created by Luke Eve)
People’s Choice Award: Shadow Bound, USA (created by Nathan Shelton)
iView Award: Bleak, AUS (created by Kate McLennan and Kate McCartney)
Grand Jury Award: Low Life, AUS (created by Luke Eve)

MWF 2013 Award Winners

Outstanding Diversity Award: MQFF Community Film Project, AUS (created by Grant Scicluna)
Best Non-fiction: The Journey of Documentary, AUS (created by Atalanti Dionysus)
Best Drama: SYD2030, AUS (created by the Cheese on Toast Productions)
Best Sci Fi/Fantasy: Mission Backup Earth, GER (created by Alexander Pfander)
Best Suspense/Thriller: After, CAN (created by Ivan Hayden)
Best Comedy: Great., AUS (created by the Camaralla)
Grand Jury Award: Mission Backup Earth, GER (created by Alexander Pfander)
2013 Melbourne’s Best Prize presented by Vintech:
Aunty Donna’s Rumpus Room (created by Mark Bonnano)
Chris & Josh (created by Matthew Smolen)
Get Stuffed (created by Michael Lanzer)